reklama

Galerijný okruh

Najväčšou sálou Bojnického zámku je bezpochyby Huňadyho sála. Návštevníci ju majú príležitosť vidieť predovšetkým počas špeciálnych animovaných podujatí. Väčšina z nich totiž vrcholí práve v tejto veľkolepej sále. Huňadyho sálu si môžu prezrieť aj poslucháči rozličných koncertov či hostia svadobných hostín. Huňadyho sála je pre mnohých niečo utajené a nepoznané. Možno aj preto som sa rozhodla venovať pár slov a fotografii aj tejto téme. A pre tých, ktorí už Huňadyho sálu poznajú, pripájam niečo o mramorovom schodisku a o stĺpovej sieni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Najväčšou miestnosťou na Bojnickom zámku je Huňadyho sála.Je situovaná v krídle, ktoré dali postaviť na prelome 16. a 17.storočia Turzovci. Počas barokovej prestavby využil Pavol Pálfi renesančnézáklady a na nich nechal postaviť priestrannú dvoranu, ktorá siahala cezdve poschodia. Huňadyho sála vtedy získala aj unikátny systém konštrukciestropu, ktorý tvorí závesná drevená klenba.

Tak ako väčšina priestorovBojnického zámku, aj Huňadyho sála prešla koncom 19. storočia prestavbou.

V minulosti gróf Ján František Pálfi v tejtosále zhromažďoval svoje zbierky. Boli tu umiestnené predovšetkým obrazya nábytok. Na stenách Huňadyho sály sú dnes inštalované obrazy z obdobia baroka. Medzi najvýznamnejšieobrazy patrí portrét cisárovnej Márie Terézie v smútku z roku 1775 odmaliara viedenského dvora Daniela Schmiddeliho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na čelnej stene je umiestnený veľký gobelín. Bol utkanýzačiatkom 17. storočia v Bruseli a zobrazuje scénu zo Starého zákona- Jozef a jeho bratia.

Obrázok blogu

V súčasnosti sa miestnosť využíva na rozličnéspoločenské podujatia - koncerty, divadelné predstavenia, svadobné hostiny,firemné oslavy,...

Z Huňadyho sály sa dá plynulo prejsť na mramorovéschodisko. V jeho stenách sú vsadené štyri reliéfy z bielehokararaského mramoru. Vo vrchnej častisú to dva reliéfy s antickým motívom od anglického sochára Walda Storyho.

Obrázok blogu


Obrázok blogu

Pod schodmi sú umiestnené zvyšnédva reliéfy s portrétmi mladých žien od talianskeho sochára GiovannihoPandianiho. Nad pravým reliéfom je text v milánskom dialekte, ktorýv preklade znie: „Vánok, čo vavrín ovieva i vlasy zlatoskvúce, jetaký podmanivý, že hromadí v nás poryv na poryvy a duše z tielnám kradne mocou krásy." Text je citátom so Sonetu číslo 26 od FrancescaPetrercu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Obrázok blogu

Cez mrežu sa z priestoru pod schodmi dostaneme dostĺpovej siene. Bývalý priestor sally tereny zo 17. storočia dal gróf Pálfiprestaviť na dnešnú neogotickú sieň. V priestore sú umiestnené dve sochy z bieleho kararskéhomramoru v nadživotnej veľkosti. Autorom sôch je anglický sochár WaldoStory.

Jedna zo sôch predstavuje kráľaSaula a druhá Sardanapala. Saul bol prvým kráľom Izraela asi v rokoch1030 - 1010 pred našim letopočtom. Sardanapal je grécke meno posledného asýrskeho kráľa Aššurbanipala,ktorý vládol okolo rokov 668-630 pred našim letopočtom.

Obrázok blogu


Obrázok blogu


Obe sochy vynikajú jemnou prácoua úžasným zmyslom pre detail. Každá zo sôch vás láka dotknúť sa a zistiť,či pod bielou „pokožkou" žilami neprúdi krv.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Petra Gordíková

Petra Gordíková

Bloger 
  • Počet článkov:  126
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu